Blog

Zerdecal_thumb

Uzun zamandır organik kumaş boyama tekniğini denemek, boyadığım kumaşlarla da toka ya da broş gibi ufak aksesuarlar dikmek istiyordum.

Uzun saçlarda dev ve özellikle de kuyruklu fiyonk tokalar kullanmaya bayılıyorum. Zerdeçalla boyayacağım kumaşla, dev bir fiyonk toka yapmaya karar verdim. Kumaşımı boyamadan önce, fiyonk dikmek için gereken parçaları keserek; kumaşı, boyama sonrası doğrudan dikime hazır hale getirdim.

Diktiğim fiyonk modeli; daha önce ‘Fiyonk Broş Yapımı’ blog yazımda, A3 şablonunu da paylaştığım modelin aynısı. Ben bu modelde farklı olarak, yalnızca kuyrukların uzunluğunu 16 cm yerine 24 cm yaptım ve arkasına broş iğnesi yerine saç tokası aparatı yapıştırdım. A3 şablonu buradan indirebilirsiniz.

Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?
  • Penye, ipek, ham kumaş gibi pamuklu ya da organik kumaşlar (ben kırık beyaz, pamuklu duck keten kullandım)
  • 4 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
  • 3 yemek kaşığı zerdeçal
  • Çelik tencere
  • Tahta spatula
Başlıyoruz!

4 bardak suyu ve 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi, çelik tencereye  koyup kaynatmaya başlıyoruz. 

kumas boyama

1 dakika kadar bu ikisini ahşap spatula ile karıştırıp, 3 yemek kaşığı zerdeçal ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.

zerdecal

Karışımımız kaynamak üzereyken (fokurdamaya başlamadan hemen önce), kumaş parçalarımızı içerisine yerleştirip, ocağı kısıyoruz. Kısık ateşte kumaşları 30 dakika suyun içinde bekletiyoruz. Bekleme sırasında tahta spatula ile arada tencereyi karıştırıyoruz.

fabric dye

30 dakika sona erdikten sonra, ocağı kapatıp 5 dakika karıştırmadan bekletiyoruz. Kumaşları tencereden çıkarıp, ılık suyun altında, akan suyun rengi berraklaşana kadar duruluyoruz. Kumaşları hafifçe elde sıkarak ve güneşle doğrudan temas edecek şekilde, açık havada sererek kurutuyoruz ve sonrasında ütülüyoruz.

organik kumas boyama

Ütüledikten sonra kumaş parçalarımız, fiyonk dikmek için hazır hale geliyor.

dikis

Ve işte dev fiyonk tokamız hazır! 🙂

fiyonk
Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.