Blog

thumbnail_camkozalak

Evimizi, ofisimizi ya da atölyemizi yılbaşı konsepti ile süslemek, çoğumuzun yeni bir yıla hazırlanırken en sevdiği aktivitelerden biridir.

Yılbaşı ağacımızı, duvarlarımızı ya da masalarımızın üstünü süslemek için satın aldığımız rengarenk süslemeler ve yılbaşı objelerinin yanı sıra; park, orman ya da koru yürüyüşlerimizde keyifle toplayabileceğimiz çam kozalaklarıyla da kendi yılbaşı süslemelerimizi yapabiliriz.

Çam kozalaklarından ağaç süsleri, kapı çelenkleri, duvar süsleri, düş kapanları, masa üzeri aksesuarları ve daha pek çok yeni yıl objesi hazırlayabilirsiniz. Kozalaklarınızı sprey boyalarla dilediğiniz renklerde boyayabilir, farklı aksesuar ve dekorasyon objeleriyle bir araya getirerek, eğlenerek hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Ancak doğadan doğrudan yaşam alanlarınıza giren çam kozalaklarının temizliğine ve hijyenine dikkat etmeniz gerekir…

Çam Kozalakları Nasıl Temizlenir?

Doğadan topladığımız çam kozalaklarını, evimize ya da atölyemize getirmeden önce yapabileceğimiz ilk temizlik, kozalakları varsa saplarından, yoksa üst kısımlarından dik bir şekilde tutarak sertçe ve birkaç kez olmak üzere yere vurmaktır. Bu şekilde kozalakların içerisinde barınan böcek ve kalıntıları silkelemiş ve hepsini kendi doğal ortamında bırakmış olursunuz.

Sonrasında kozalaklar için yapacağınız işlem; toplamış olduğunuz tüm çam kozalaklarını derin bir kap içerisinde, ılık ve sirkeli suda 1,5-2 saat kadar bekletmektir. Sirke yerine çamaşır suyu da kullanabilirsiniz ama siz de benim gibi evde ve atölyede kimyasal olmayan, yalnızca doğal temizlik malzemeleri kullananlardansanız; elma sirkesi kullanmanızı öneririm.

Elma sirkesi; antioksidan ve dezenfektan özellikleriyle, kozalaklarınızın üzerindeki ve katman boşluklarındaki zararlı kalıntı ve bakterileri temizleyecektir.

Sirkeli suda beklettiğiniz kozalakları; 1 gün kadar düz bir zemine, aralarında boşluk kalacak şekilde sererek kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruyan kozalaklar kendiliğinden kapanabilir. Panik yapmayın, hepsini fırınlayıp açacağız. 🙂

En az 1 gün boyunca kurumaya bıraktığınız kozalaklarınızı, alüminyum folyo ya da fırın kağıdı serdiğiniz fırın tepsisi üzerine, yine aralarında yeterli boşluk olacak şekilde dizerek; 120°’de, 2 saat kadar pişirebilirsiniz. Bu sırada fırından ortama yayılan çam kokusunun güzelliğine inanamayacaksınız…

Pişen kozalakları 15-20 dakikada bir kontrol etmeyi unutmayın. Bazıları diğerlerine oranla daha hızlı ve fazla açılacaktır. Dilediğiniz açıklık seviyesine geldikçe kozalaklarınızı fırından alabilirsiniz.

Tamamen soğuyan kozalaklarınıza; daha uzun ömürlü olması ve zamanla döküntü ya da toz bırakmaması için sprey astarlama yapabilirsiniz.

Astarı kuruyan çam kozalaklarınız artık, hijyenik bir şekilde dilediğiniz renklerde boyamaya ve süslemeye hazır hale gelecektir…

Şimdiden dilediğinizce tasarlayıp üretebileceğiniz yepyeni bir yıl olması dileğiyle… 🙂

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.