Blog

thumbnailetek-dikimi

Herkesin, istediği her kumaşla rahatlıkla dikebileceği, tek parçadan oluşan bir etek modeliyle karşınızdayım. 🙂

Bu eteği; yazın ya da kışın kullanım tercihinize göre kalın kumaşlar ya da keten gibi yazlık ince kumaşlarla dikebilirsiniz. Kumaşınızın çift en olmasına (eni en az 1.25m) dikkat etmeniz yeterli.

Etek Dikimi için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?
  • Kumaş: 36-38 bedenlerinde bir etek dikmek için; eni en az 1.25m, boyu da 2.5m olan bir kumaşa ihtiyacımız var. Kumaşımızı boydan ikiye katladığımızda 1.25m x 1.25m ölçülerinde bir kare elde edeceğiz. Ben tercihen bu modeli, esnek olmayan kumaşlarla dikiyorum. Eni yeterince geniş olmayan bir kumaşla dikeceksem, boyunu biraz fazla alıp enine ekleme yapıyorum. Yine daha büyük bedenlerde çalışacaksanız ve kumaşınızın eni buna izin vermiyorsa, bu şekilde ekleme yaparak kumaşınızı büyütebilirsiniz.
  • Çoğu projede olduğu gibi dikiş malzemelerimiz; makas, toplu iğneler, dikiş makinesi, kumaşımıza uygun renkte ip, mezura ve kurşun kalem kullanacağız.
Başlıyoruz!

Öncelikle 1.25 metre eninde ve 2.5 metre boyunda olan kumaşımızı, ön yüzü içeride kalacak şekilde tam ikiye katlayarak; 1.25 m x 1.25 m ölçülerinde bir kare elde ediyoruz.

anvelop etek

Bu modeli 36-38 bedene uygun ölçülerde dikiyorum. Bedeni küçültmek ya da genişletmek isterseniz, aşağıda belirttiğim yerlerde ölçüleri değiştirmeniz gerekiyor.

Kumaşımızı ikiye katladıktan sonra, katladığımız yerden 60 cm çapında bir dairenin dörtte birine denk gelecek şekilde aşağıdaki gibi bir çeyrek daire çiziyoruz. Bunu yaparken mezura yardımıyla köşeden 30 cm uzunluğunda ölçüler alarak, çeyrek daire formunu çizip tamamlayabilirsiniz. Eğer 40-42 beden dikecekseniz, yarıçapı 30 cm yerine 40 cm olarak almalısınız. 44-46 bedenler için bu ölçü 50 cm’dir. Kumaşınızın genişliğini de buna uygun olarak seçmeniz gerekir.

etek dikimi

Çeyrek daireyi çizdiğimiz yer, eteğimizin bel kısmı. Köşeden mezura yardımıyla 30cm’ i işaretlediğimiz gibi, etek boyunu da aynı şekilde işaretliyoruz. Ben etek boyunu vintage bir model istediğim için dizin tam altında yapmak istiyorum ve bunun için işaretlediğim bel çizgisinden itibaren 80 cm’i mezura ile kaydırarak noktasal olarak işaretliyorum ve bu noktaları aşağıdaki gibi birleştiriyorum. Siz daha kısa ya da daha uzun olmasını istiyorsanız ölçüyü ona göre alabilirsiniz. Bu etek yüksek bel bir etek. Boy ölçünüzü alabilmek için, belinizden itibaren üzerinizde de ölçü alıp, kumaşı dilediğiniz yerden işaretleyebilirsiniz.

Etek boyunu ayarlarken, kumaşımızın esnek olmayan yönünden yaklaşık 15 cm genişliğinde bir şerit kesip, katlayarak kemer yapacağımızı unutmayalım. Tüm kumaşı etek boyuna ayırırsak kemer yapmak için kumaş kalmaz. 🙂

etek dikimi

İkiye katlamış olduğumuz kumaşı, kaymaması için birbirine iğneleyerek, yukarıdaki görselde gördüğünüz pembe çizgilerden kesiyoruz.

anvelop etek

Geriye kalan kumaşlardan, yukarıda da işaretlediğim 1 numaralı parçadan, eteğin kemer kısmın çıkaracağız. Bu parçadan, aşağıdaki gibi 15cm x 1.25 m uzunluğunda (açtığınızda 2.5 metre uzunluğunda) bir şerit kesiyoruz.

kemer

Eteğimizi oluşturan parçaları kesmiş olduk. İlk kestiğimiz katlı olan parçanın (aşağıdaki görselde 1 numaralı parça) katlama yerini toplu iğneyle işaretleyip kumaşı açabilirsiniz. Bunu, eteğin orta noktasını kaybetmemek için yapıyoruz. Sonra kemerin orta noktasını da işaretleyerek, buradan iki parçayı birleştirip dikeceğiz. 1 numaralı parçayı açtıktan sonra, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi eteğin kenarlarını 1’er cm içeri kıvırıp dikelim.

etek dikim

Bu işlemden sonra kemer şeridiyle eteği birleştirmeye sıra geldi. Her iki parçanın da orta noktasını bulup, dış yüzler dışa bakacak şekilde iki parçayı aşağıdaki gibi her parçadan 1’er cm içeri alarak dikip birleştirelim. Yarım daire formundaki etek belini, bu şekilde kemere dikebilmek için önden kumaşı yedirerek kemere iğnelemenizde fayda var. Beli uçtan uca tamamlayana kadar dikelim, bel ile kemerin birleşiminin bittiği noktalarda dikişleri sağlamlaştırıp bırakalım.

etek dikimi
kolay etek

Kemer henüz katlanmamış şekilde tek kat olarak eteğin kendisiyle birleşmiş oldu. Kemeri dıştan katlayarak eteğin üzerine kapatıp boylu boyunca dikmeden önce, kemerin 15 cm uzunluğunda kısa kenarlarını 1’er cm içeri kıvırıp dikiyoruz.

kolay etek dikimi

Şimdi tek yapmamız gereken; kemeri dıştan içe tam orta yerinden, kenarını yine 1 cm kıvırarak eteğin üzerine kapatıp dikmek. Bunu yaparken önce bel kısmını dikelim, sonra kemerin uçlarda kalan bölümlerini kapatalım. Başlangıçta 15 cm genişliğinde olan kemerimizi dikiş paylarıyla birlikte 2’ye katlayıp etekle birleştirerek; kemer kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olan bir etek elde etmiş olacağız.

etek dikimi

Son olarak etek kısmını yine 1 cm içeri kıvırarak, potlama yapmaması için geniş makine ayarında dikelim. Eteğimiz verev kalıpta olduğu için, burada makine dikiş ayarınızın çok sık olmaması önemli.

kolay etek dikimi

Eteğimizi bitirdik. Güzelce ütüleyip belinize sararak düğüm üzeri fiyonk yapıp kullanabilirsiniz. Dilerseniz kemerin tam üst üste gelmesi için, bel ölçünüze göre üzerinizde yerini işaretledikten sonra kemer üzerinde delik açıp, kemerin bir ucunu buradan geçirerek de kullanabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.