Blog

punch_thumbnail_final

Punch needle (iğneleme) tekniği; son dönemlerde dekorasyon ve duvar süslemeleri, tablo, giysi, aksesuar, kilim ve daha pek çok kullanım alanı olan, yeni bir el sanatları tekniği. Teknik oldukça basit, yalnızca uygulamada dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var.

Online mağazamızda yer alanKendin Yapürün kategorisi altındaki punch kitlerinden birini uygulamalı olarak anlatırken, başlangıç seviyesinde bir punch sırasında dikkat edilmesi gereken teknik detaylara da bir göz atalım.

Punch Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

punch deseni

 • Kumaş Seçimi: Punch iğnesi ile işleme yapacağınız kumaşın dokusu ve iğneyi batırıp çıkaracağınız deliklerin büyüklüğü; işlemek istediğiniz desene uygun seçeceğiniz iğneye ve kullanacağınız ipe uygun olmalıdır.
 • İğne ve İp Seçimi: Punch iğneniz ve ipleriniz birbiriyle uyumlu olmalıdır. İpiniz kalınsa kalın punch iğnesi, ince ise ipinize uygun incelikte bir punch iğnesi kullanmanız gerekir.
 • Kumaş Gerginliği: İşleme yapacağınız kumaş gergin olmalıdır. Her nereye uygulama yapıyor olursanız olun (kumaş, ceket, tişört vb…), kumaşınızı kasnakla gererek punch yapmaya başlamanız, işlemenin daha düzgün olmasını sağlayacaktır. 
 • İğnenin Arkasından Devam Eden İp: İğnenizin arkasından çıkan ve  ipinizin devamının geldiği uç, hiçbir zaman gergin olmamalıdır. Aksi takdirde ipin kumaşa tutunması zorlaşacak ve sökülecektir.
 • İşleme Aralığına Dikkat: İşleme aralıkları mümkün olduğunca sık olmalıdır.
 • İşlerken Kumaştan Uzaklaşmayın: Batırıp çıkardığımız iğne ucunu, bir sonraki batırmaya giderken kumaş üzerinden / kumaştan çok ayrılmadan batırmaya özen göstermemiz gerekir.
 • İğnenin Yönü ve Derinliği: İşlemenin kumaşa tutunabilmesi için, işlerken iğnenizin kesik kısmı önde, uzun kısmı arkada olmalıdır. Deseninize göre işleme yaparken iğnenizi ya da kasnağınızı (kumaşınızı) döndürmeniz gerekir. İğneyi batırırken, sonuna kadar batırmaya ve derinliği yarıda bırakmamaya özen gösterelim.
 • Kabarık ve Düz Yüzeyler: İşlemenizin kabarık olmasını istiyorsanız kasnağınızın tersinden işlemeniz, düz olmasını istiyorsanız düz tarafından işlemeniz gerekir. 
 • Başlangıç ve Bitişlerde Düğüm ve Tutkallama: Punch işleminin sökülmemesi için başlarken ve bitirirken mutlaka düğüm atılmalıdır. İşleme; giysi ya da kırlent gibi çamaşır makinesinde yıkanan yüzeyler üzerine yapılıyor ise, mutlaka bittikten sonra ters tarafından punch tutkalı sürülerek, 24 saat kurumaya bırakılmalıdır.
Başlıyoruz!

Mağazadaki ‘Pale Chestnut’ Kendin Yap Punch Kiti ile işlemeye başlıyoruz…

Punch kiti içerisinde neler var?

Online mağazada yer alan punch kitlerinin içerisinden sırasıyla aşağıdaki malzemeler çıkıyor:

punch needle

 • İşleme yaparken referans alabilmeniz için, 20X20 cm ölçülerinde, atölyemizden çıkan ve one-line (tek çizgi) tekniğiyle çizilmiş renkli illüstrasyon çıktısı
 • 20×20 cm ölçülerinde, pamuklu duck kumaş gerili ahşap kasnak (desenler kutudan, kumaşın üzerine aktarılmış olarak çıkmaktadır)
 • Desen üzerindeki 4 temel renkten oluşan yün paletleri
 • 2 adet yedek iğne ucu ve 2 adet ip geçirme aparatı ile birlikte punch iğnesi seti
Öncelikle En Detaylı Desenden Başlıyoruz
punch

Kitin içerisindeki en detaylı desen, one-line çizgilerin bulunduğu siyah desenlerdir. Bu desenler için kutudan çıkan ve diğer iplere göre daha ince olan siyah iple işlemeye başlayacağız…

İğne seti ise kitin içinden; en kalın uç takılı olarak, daha ince 2 farklı yedek uç ile birlikte çıkıyor. Siyah, tek çizgi olarak işlenecek alanlar için ‘orta kalınlıktaki‘ ucu kullanmanızı öneriyorum. İğnenin ucunu değiştirmek için; öncelikle iğnenin arkasındaki kapağı çekerek çıkarmanız ve yuvarlak iğne vidasını çevirerek iğne ucunu, yenisini yerleştirmek üzere arkadan çekmeniz gerekiyor.

punch ignesi

Sonra orta kalınlıktaki yedek ucumuzu, vidasını gevşeterek ve metal yan aparatları iğne girişine oturtarak içeriye doğru itiyoruz ve vidayı 4’e ya da 5’e denk gelecek şekilde döndürerek kilitliyoruz.

punch ignesi

Şimdi, siyah ipimizi ip geçirme aparatı yardımıyla iğneye geçirmeye sıra geldi. Kutu içerisinden çıkan iğne geçirme aparatlarından birini, punch iğnemizin ucundan sokup, aşağıdaki fotoğraflarda da gördüğünüz gibi arkasına doğru itiyoruz. İp geçirme aparatı, iğnenin arka kapağına takılırsa, kapağı çıkarıp metal aparatı geçirdikten sonra tekrar üzerine takabilirsiniz.

punch needle

Aparatı yerleştirdikten sonra, ipimizi arkadaki boşluktan geçirip, iğnenin ucundan metal aparatla birlikte çekerek çıkarıyoruz. Bu işlemi yaparken, iğne ve ip kalınlıklarının uyumlu olması gerektiğini test edebilirsiniz. İpiniz iğneden kolayca geçip, iğne ucundan kayarak çıkabilmelidir. Eğer takılıyorsa ve geçmiyorsa yüksek ihtimalle iğneniz, ipinize göre fazla incedir.

punch seti
ip gecirme aparat

İpi tamamen çıkardıktan sonra, iğneyi kullanabilmek için son bir aşama kaldı. İp geçirme aparatını, iğnenin ucunun arka tarafından, ön (açık) tarafında doğru geçirip, ipimizi tekrar boşluktan dolayarak, iğnenin sırtından aşağıdaki gibi çıkarıyoruz.

ip gecirme

Evet, artık iğnemiz kullanıma tamamen hazır! 🙂

Desenin tek çizgiden oluşan siyah kısmına, en alttan ve en başta yazdığım punch yapımındaki püf noktalarını göz önünde bulundurarak başlıyoruz. Burada iğnemizin kesik kısmının, aşağıdaki gibi önde olması önemli. Siyah alanların kabarık değil, düz durmasını istediğimiz için, kasnağımızı önden işlemeye başlıyoruz.

punch needle

İpimizle ilk işlemeye başladığımız nokta burası olduğu için, arkadan çıkan ipin sökülmemesi için, kasnağın arkasından düğüm atıyoruz.

punch

Sonrasında tekrar kasnağımızın ön yüzüne dönerek işlemeye devam ediyoruz. İğnenin tamamen içeri girdiğinden emin olalım ve 1-1,5 mm’lik aralıklarla, deseni takip ederek ve iğneyi kumaştan çok uzaklaştırmadan işlemeye devam edelim. Eğer ilk punch deneyiminizse bu birkaç önemli püf noktasına alışana kadar iğnelemenizin yaptıkça sökülmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Endişelenmeyin, hatalı olan yerleri geriye doğru söküp, daha dikkatli olursanız her şey mükemmel görünecektir. 🙂

punch

Siyah one-line desenin bitiş noktasına geldiğimizde, yine arkadan son kez batırdığımız ipin ucunu keserek düğüm atıyoruz. Böylece siyah ipimizle işlememiz gereken yerleri bitirmiş olduk. Şimdi sıra renkli alanlarda…

punch needle
punch kasnak

Ben renkli şekillere, koyu kahverengi iple başlıyorum. Punch kitlerinden çıkan renkli ipler, en başta da belirtmiş olduğum gibi, siyah ipe göre daha kalın bir yapıdadır. Dolayısıyla burada, punch iğnenizin en kalın ucunu kullanmanız gerekir. İğne değişimi yapmayı zaten artık biliyorsunuz 🙂 Kalın uca geçelim, ip geçirme aparatıyla kahverengi ipimizi iğnemize geçirelim, vidayı 4’e kilitleyelim ve iğneyi hazır hale getirelim…

punch needle

Punch kitlerindeki desenler; tek çizgi siyah alanlar kasnağın ön tarafından, geriye kalan 3 renkli alan ise kasnağın arkasından işlenmek üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla kasnağın arka tarafında da bu şekillerin çizili olduğunu göreceksiniz. Şimdi kahverengi damlacık formundaki deseni işlemek için kasnağımızı ters çevirerek, tıpkı siyah iple işlediğimiz gibi işlemeye başlıyoruz. Tersten işlemenin tek farkı, kasnağın ön yüzünün kabarık görünmesi sağlamaktır.

punch nakisi

Yine başlangıç ipini, kasnağın arkasında düğümlüyoruz ve desendeki formu dış hatlarından ve kasnağımızın arka yüzünden işlemeye başlıyoruz. Kasnağın ön tarafına baktığınızda, işlemenin kabarık olduğunu göreceksiniz…

punch kasnak

Desenin içi tamamen dolana kadar, dışarıdan içeriye doğru işlemeye devam ediyoruz. Dolduktan sonra arkada kalan ipi kesip bitiş düğümünü atalım.

kasnak
punch nakışı

Kalan 2 damlacık formunu da bu bitirdiğimiz kahverengi ile aynı şekilde, kasnağın ters tarafından işleyerek, kasnağın ön yüzünde kabarık görünmelerini sağlıyoruz. Damlaların sivri uçlarından başlayarak önce dış hatlarını işlemeniz, sonra sıra sıra içeriye doğru gelerek tümünü doldurduktan sonra düğümleri atıp bitirmeniz, desenleri kolalıkla tamamlayabilmeniz için en doğru yöntemdir.

punch needle
punch needle
Ve İşte Sonuç!
punch nakis

Bu punch kitleri, duvara yaslayarak ya da asarak kullanmanız için hazırladığımız kasnaklarla tasarlandı. Eğer elinizdeki kumaşları standart kasnaklara gererek punch yapacaksanız ve kasnaktan çıkardıktan sonra punchlanmış kumaşlarınızı tişört, bluz, ceket, yastık kılıfı vb. yıkanması gereken objelere dönüştürecekseniz, işlemelerinizin sökülmemesi için arka yüzlerini punch tutkalı ile tutkallayabilirsiniz…

Atölyede tasarladığımız tüm punch kitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir süre daha sağlıkla evde kalmanız ve bolca üretmeniz dileğiyle…

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.