Blog

pon pon

Bahar aylarının gelişiyle birlikte çiçekleri ve onların enerjisini; evlerimizde, ofislerimizde, balkon ya da bahçelerimizde kullanmayı seviyoruz.

Bitki bakımı konusunda sabırlı ve tecrübeliysek, yaşam alanlarımızda çiçeklerin enerjisinden faydalanmanın en güzeli yolu; elbette kendi kökleriyle, kendi toprağında büyümelerine izin vermektir. Ama bitki bakımı özen ve sorumluluk istediği için birçoğumuz, özellikle Mart ayı ile birlikte dalından koparılmış mimoza ya da nergis gibi çiçek demetlerini satın alarak bir vazoya koyup, birkaç gün sonra solduklarında çöpe atmak zorunda kalıyoruz.

Doğanın da hepimiz gibi iyiliğe, güzelliğe ve nezakete ihtiyacı var. Bitki severler ve DIY (Kendin Yap) aşıkları; gelin çiçekler dalında kalsın, biz kendi çiçeklerimizi kendimiz yapalım.

PonPon Çiçek Yapmak için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

Bir ponpon çiçek yapımı; yapım aşamasında en az malzemeye ihtiyaç duyulan ve en kolay DIY projesi olabilir:

ponpon

  • Dilediğiniz renklerde yünler (Tek bir renk ya da birkaç renkten oluşan bir palet kullanabilirsiniz)
  • En az 3-4 uzantı dalı olan kurumuş ağaç dalları (Ara uzantıları, ponponları yerleştirmek için kullanacağız)
  • Makas
  • Japon yapıştırıcısı
  • Ponpon yapma aleti

Ponpon çiçeklerin renklerini, kullanacağınız mekana göre seçebilirsiniz. Ağaç dalları ise dilediğiniz uzunlukta ve kalınlıkta olabilir. Ağaçlardan kendiliğinden düşen ya da kuruyan dalları seçmeye özen gösterelim…

Ben bu modelde küçük bir vazoya yerleştirmek üzere 4 ponponlu bir çiçek yapmak için, ortalama 40 cm uzunluğunda bir kuru dal kullanıyorum. Kullandığım yünler 3 mm kalınlığında ve 1 adet yünden, ortalama 4 cm çapında 15 adet ponpon çıkıyor. Kullanacağınız dal, ponpon ve yün sayısını kabaca bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

Başlıyoruz!

pon ponBu modelde 3 renk kullanıyoruz. Öncelikle görsel olarak dengeli durması için hangi renk ponponu, hangi dalın ucuna yapıştıracağımıza karar veriyoruz. Küçük dalların zamanla kırılmayacak kadar sağlam olduğundan emin olun, çünkü yapacağınız çiçekler hiçbir zaman solmayacak 🙂 ve belki de onları yıllarca dekorasyon objesi olarak kullanabileceksiniz…

Dalın üzerine yerleşecek ponpon sayısı ve renk dağılımına karar verdikten sonra, sıra ponponlarımızı yapmaya geldi. Bunun için genellikle 3 farklı boy için kullanılmak üzere piyasada bulabileceğiniz, ‘ponpon yapım aleti’ setleri mevcut. Biz bu modelde en küçük boyu kullanıyoruz. Bu en küçük boy ile ortalama 4-5 cm çapında ponponlar elde edebiliyorsunuz.

Ponpon yapımına; dalın, sapına en yakın yerinden başlıyoruz. Yukarıya doğru çıktıkça ponponları biraz daha küçülteceğiz.

ponpon

Ponpon yapma aparatı; sırt sırta gelen yarım daire şeklinde kanatları olan ve ortadan da açılabilen bir formdadır. Ortadan birleşmiş şekilde elimize aldığımız aparatın, tek bir tarafındaki kanatları üst üste bindirerek açıp, yünümüzü bu kanatların üzerine sarmaya başlıyoruz. Yünün ucunu, kaçmayacak şekilde yarım dairenin en kenarında ve dışında bırakarak sarıyoruz. Ne kadar sıralı ve düzenli sararsanız, ponponunuz o kadar güzel görünür.

Yarım dairenin içerisinde bulunan boşluk kapanıp düzleşinceye kadar sarmaya devam ediyoruz. Bu boşluk kapandıktan sonra kanatları kapatıp, diğer kanatları açıp aynı şekilde sarmaya başlamak üzere ipimizi yine ucu dışarıda kalacak şekilde kesiyoruz.

ponpon aleti

Her iki taraf da bittikten sonra ipimizi kesip, her iki kanadı da kapatıyoruz. Bundan sonra sıra, ponpon aletini kanatları açılmayacak şekilde sıkıca tutarken, makasla yünleri ortadan ikiye kesmeye geliyor.

ponpon aleti

Her iki tarafı da kestikten sonra, yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda bir parça yün kesiyoruz. Bununla ponponumuzu ortasından bağlayıp, açılmaması için sabitleyeceğiz. Ponpon aletinin ve kestiğimiz yünlerin ortasında kalan ince çizgiden ipimizi geçiriyoruz. Birkaç kez dolayıp, birkaç düğüm attıktan sonra, aletimiz ortadan ikiye ayrılmaya hazır hale geliyor.

Öncelikle kanatları her iki tarafa doğru açıyoruz ve ponpon aletini göbeğinden tutup ikiye ayırıyoruz. Ortaya yaklaşık 5 cm çaplarında bir ponpon çıkıyor. Şimdi tek yapmamız gereken, ponponumuzu makasla keserek düzeltip, istediğimiz boyuta getirmek…

ponpon aleti

pompom

Ponponumuzu istediğimiz boyuta getirdikten sonra, kuru dalımızdan çıkan en alt ince dalın ucuna yapıştırıyoruz. Yapıştırmadan önce dalı, ponponun içine girecek şekilde yerleştirip, sonrasında buraya yapıştırıcıyı hafifçe dökerseniz daha düzgün ve sağlam olacaktır. Böylece dalımız ilk çiçeğini açmış oldu. 🙂

ponpon çiçek

Bundan sonraki aşamalarda, dalın üzerine yapıştıracağımız tüm ponponlar için aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, yukarıya doğru çıktıkça ponponları biraz küçültürseniz, dalınız estetik açıdan daha hoş görünecektir.

ponpon

Bu dallardan, vazonuzun büyüklüğüne göre istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Genelde küçük bir vazo için 3-4 dal, ideal bir görünümdedir.

Dilediğinizce tasarlayıp üretebileceğiniz bir gün olması dileğiyle… 🙂

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.