Blog

thumbnail_rainbow

Bu hafta Kendin Yap Atölyesi‘nde evlerimizin, özellikle de çocuk odalarının duvarlarını ve kapıları süsleyen, doğa dostu ve bohem dekorasyon trendleri arasında yerini alan organik, pamuklu ve tamamıyla el işçiliği ile üretilen makrome gökkuşağı tasarımları var…

Stüdyomuzda üretilen tüm makrome gökkuşağı modellerine, online mağazamızda yer alan dekorasyon sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Makrome Gökkuşağı Yapmak için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

Öncelikle bu neşeli gökkuşağı tasarımlarından, ortalama 23×23 cm ölçülerinde bir uygulama yapabilmek için gereken malzemelere bir göz atalım:

makrome

 • 20 mm kalınlığında, burgulu pamuk ip (Bu ölçülerde bir gökkuşağı için 250 gram fazlasıyla yeterli)
 • Mezura ya da cetvel
 • Makas
 • Renkli yün ipler (ipleriniz en az 2 mm kalınlığında olursa daha kolay ve düzgün sarılır)
 • 0.5-0.8 cm kalınlığında ve en az 15 cm uzunluğunda burgulu pamuk ip ya da jüt ip (askı ipi)
 • Japon Yapıştırıcısı (askı için)
 • Kağıt bant
 • İplik geçirme aparatı ya da yünlerinizi geçirebileceğiniz kalınlıkta bir dikiş iğnesi
 • Standart dikiş iğnesi
 • Tarak
 • Sıcak silikon tabancası (isteğe bağlı)

makrome ipiBen, özellikle son zamanlarda tasarımlarımda; pembe, kırmızı ve turuncu gibi sıcak tonları bir arada kullanmayı sevdiğim için, bu gökkuşağını da sıcak tonlarda çalışmayı tercih ettim. Bu blog yazısının en üstündeki görsel üzerinde, kullandığım renklerin hex kodlarını ve Color Name aplikasyonu üzerinden çıkan renk isimlerini de görebilirsiniz. Siz, gökkuşağınız için evinizde kullanacağınız odaya, duvar rengine ya da birlikte kullanacağınız diğer dekoratif obje ve aksesuarların renk ve tarzlarına göre dilediğiniz renkleri bir araya getirebilirsiniz.

Burada birazdan adım adım uygulayacağımız makrome gökkuşağı modelinde toplamda 6 sıra kullanacağız. Sıra sayısını da, elinizdeki renklere ve gökkuşağınızın ne kadar kalın olmasını istediğinize bağlı olarak dilediğiniz kadar artırıp azaltabilirsiniz. Bu ölçülerde bir gökkuşağı için en ideal sayı 6 sıradır. İçini tamamen doldurmak isteyenler bu sayıyı artırabilir.

Başlıyoruz!

makrome ipi

Öncelikle pamuk ipimizi, sıra sıra ve iç içe yuvarlayarak diziyoruz. En dışta bulunan sıranın genişliğini ve yüksekliğini, ortalama 20 cm olacak şekilde ayarlıyoruz (en dıştaki ipin uzunluğu ortalama 55 cm olmalıdır). İpi, tüm bu ölçülere uygun şekilde yerleştirdiğimizde, altta kalan uçları kesiyoruz ve burguların açılmaması için tüm uçları kağıt bantla bantlıyoruz.

makrome gökkuşağı

Bu tasarımda, en dıştaki sıranın pembe olmasını istediğim için pembe iple başlıyorum. 55 cm uzunluğundaki pamuk ipin iki ucunda da en az 8 cm boşluk bırakacak şekilde pembe ipi sarmaya başlıyorum. Siz dilediğiniz renkle başlayabilirsiniz. Sararken çok sıkı ya da çok gevşek sarmamaya özen gösterin. Çok sıkı sarmak, gökkuşağınızın birleştirme aşamasında dikim işlemini zorlaştıracaktır. Çok gevşek sararsanız, sarılı sıralarınız düzensiz duracağı için, sonuç ürün estetik olarak sizi tatmin etmeyecektir.

8 cm boşluk bıraktıktan sonra, sarmaya başlayacağımız yere sıkıca 2 düğüm atıp, kısa ucu içeride bırakacak şekilde sırasıyla dönerek sarmaya başlıyoruz.

pamuk ip

Diğer uçta da 8 cm boşluk kalıncaya kadar sarmaya devam ediyoruz. Burada, ipimizi keserek düğümlüyoruz ve iplik geçirme aparatı yardımıyla ya da pembe ipimizin geçebileceği kalınlıkta bir dikiş iğnesi kullanarak açıkta kalan ucu, sardığımız ipin altından gezdiriyoruz. Bu, başlangıç noktasında da uyguladığımız tekniğin aynısı ve ipin açılmasını engellemek için gerekli bir adım. Böylece ilk sırayı tamamlamış olduk.

macrame rainbow

İkinci sırada ben kırmızı ipe geçiyorum. Daha önce ikinci sıra için kesip ucunu bantlamış olduğumuz pamuk ipi, yine ucunda 8 cm boşluk kalacak şekilde, birinci sırada uyguladığımız gibi sarmaya başlıyoruz. İkinci sıranın sonuna gelirken, tam olarak nerede sarmayı bitireceğinizi öngörebilmek için, bu iki sırayı geçici olarak, aşağıdaki ortada bulunan fotoğrafta da gördüğünüz gibi, en soldan ve ortadan kağıt bantla bantlayabilirsiniz. Bantlarla bir arada tutunan sıralar, ikinci sırayı sonlandıracağınız hiza için size daha doğru referans verecektir. Bu bantlama yöntemini, her sırayı sonlandırmak için kullanırsanız, bitiş çizgileri daha muntazam olur.

İpinizi sararken burgularınızın açılmaması için pamuk ipi, ortadan da kağıt bantla bantlayıp, sararken orta hizaya geldiğinizde bandı açarak sarmaya devam edebilirsiniz. Bunun için ince metal tel kullananlar da var. Dilerseniz metal teli, ipin etrafına genişçe dolayabilirsiniz ve bu tel üzerinden sarma işlemini yapabilirsiniz.

rainbow

makrome gökkusagi

6 sıranın tümünü bitirdikten sonra sıra geldi gökkuşağımızı birleştirmeye…

Birleştirmek için 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi dikerek birleştirme, ikincisi de sıcak silikon ile sıraları tek tek yapıştırarak birleştirme yöntemi…

Dikerek birleştirmek, biraz daha uzun süren ve silikonlamaya göre daha zor bir yöntem ama daha düzgün ve sağlam olduğu için dikerek birleştirmeyi tercih ediyorum (silikon kullandığınızda, arada kalan silikon görüntüleri rahatsız edici olabilir). En dış sıram pembe olduğu için, gökkuşağı üzerinde görünme riskine karşı dikiş ipimi de pembe seçiyorum. Dikişi dikkatlice yaparsanız ve sarılı ipler altında gezdirerek sıraları birleştirirseniz, zaten dikişler görünmez olacaktır.

makrome gökkusagi

Sol iç sıradan başlayarak, başlangıçlar aynı hizaya gelecek şekilde dışa doğru dikmeye başlıyoruz.

Tümünü birden dikmeye çalışmayın. 🙂

İğneyi sıralardan teker teker geçirerek dikerseniz daha kolay olur. Tüm sıraları birleştirmeyi bitirdikten sonra iğnemizi, en dıştaki pembe ipin altından yukarı doğru 1 cm kadar yürütüyoruz ve en iç sıraya doğru dikerek geri dönüyoruz. İpimizin uzunluğuna göre bu şekilde yukarıya doğru, içeri ve dışarı dikey dikişlerle birleştirmeye devam ediyoruz. İpimiz bittiğinde düğüm atarak yeni bir ip ile gökkuşağımız tamamıyla birleşene kadar dikiş işlemini sürdürüyoruz.

gokkusagi

Dikişi düğümleyerek sonlandırmadan önce, makrome gökkuşağınızın bitiş çizgilerinin hizalı olması için, sardığınız ipleri yukarıya doğru elinizle ittirebilirsiniz. Hepsi düzgün bir biçimde aynı hizaya geldikten sonra da dikişinizi bu hizadan yaparak bitirebilirsiniz. Burada birkaç düğüm atıp, görünen düğümleri iplerin altına gizliyoruz.

İşin En Zor Kısmını Geride Bıraktık 🙂

Makrome gökkuşağımız, artık sapasağlam dikili ve son dokunuşlar için hazır.

makrome gokkusagi

Tüm dikme işlemini bitirdikten sonra, uçlardaki kağıt bantları açıyoruz ve açıkta kalan uçları, homojen bir görünüm elde edene kadar tarıyoruz.

Tarama işlemi sonrasında fazlalıkları keserek, her iki kuyruğu da birbiriyle hizalıyoruz ve son olarak da duvara asabilmek için 0.5 cm kalınlığında pamuk ipi ortadan ikiye katlayarak, gökkuşağımızın tam ortasına denk gelecek şekilde, arkadan japon yapıştırıcısıyla yapıştırıyoruz. Ben, çok hızlı ve sağlam yapıştırdığı için ‘Force 801′ marka yapıştırıcı kullanıyorum. Yapıştırıcıyı kullanırken maske kullanmaya ve yapıştırıcıyı solumamaya dikkat ediyoruz. Bu yapıştırıcıyı n11 ya da hepsiburada gibi mağazalardan tekli ya da çoklu olarak satın alabilirsiniz.

Askı için dilediğiniz renkte ya da kalınlıkta herhangi bir ip de tercih edebilirsiniz. Asıldığında düşmeyecek ya da kopmayacak kadar sağlam olduğundan emin olduğunuz bir jüt ip ya da gökkuşağınızın içinde bulunan iplerden birini de kullanabilirsiniz.

Ve gökkuşağınız duvarlarınızı ve odalarınızı süslemeye hazır!

makrome gokkusagi

Dilediğinizce tasarlayıp üretebileceğiniz bir gün olması dileğiyle… 🙂

Paylaş

Yorumlar (8)

  • Fulya

  • Haziran 5, 2020 saat 23:45 pm

  Emeğinize sağlık.
  Ne güzel anlatmışsınız…
  Sayfanızı kaydettim. Malzemelerimi temin edip hemen yapacağım..
  İyi günler

   • Ipeqsy Design Studio

   • Haziran 8, 2020 saat 10:55 am

   Çok teşekkür ederim. Şimdiden iyi eğlenceler, kolaylıklar 🙂

  • Halime

  • Haziran 8, 2020 saat 12:55 pm

  Merhaba, genelde gökkuşağı yapımında herkes renkli ipleri sarmadan önce tel ile makrome ipini sarmış ama siz kullanmamışsınız. Gayette düzgün duruyor ma Arada fark oluyor mu?

   • Ipeqsy Design Studio

   • Haziran 8, 2020 saat 18:12 pm

   Merhabalar, evet tel de kullanabilirsiniz sararken ama ben elimle kolayca gökkuşağı formunu verebildiğim için gerek duymadım. Örneğin makrome kaktüsler gibi daha zor ve detaylı formlar için tel kullanmayı tercih ediyorum. Sizin için nasıl daha kolay olacaksa öyle yapmanızı öneririm 🙂

  • Ayşegül

  • Eylül 30, 2020 saat 01:35 am

  Merhaba malzemeleri nereden aldınız acaba özellikle 20mm ipi

   • Ipeqsy Design Studio

   • Ekim 1, 2020 saat 18:06 pm

   İpleri https://ritzz.net/ adresinden temin edebilirsiniz.

  • Zeynep Demir özsoy

  • Kasım 8, 2020 saat 14:49 pm

  Merhaba. Ben de bir gökkuşağı yaptim dikmeyi bir türlü basaramamistim. Sizin yaziniz sayesinde dikebildim. Açıklayıcı yazınız icin teşekkürler ❤

   • Ipeqsy Design Studio

   • Kasım 8, 2020 saat 19:19 pm

   Merhabalar, çok sevindim 🙂 Ellerinize sağlık, sevgiler…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.