Blog

thumbnail_facemask

Kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkileyen COVID-19, ne yazık ki en hızlı ve kontrolü en zor olan solunum yolları ile bulaşıyor.

Sağlığımızı korumak için dengeli ve iyi beslenmek, kaygıdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışarak stresle başa çıkabilmek ve yeterli uyumak, her türlü hastalığa karşı öncelikli olarak alabileceğimiz en iyi önlemler…

Tüm bunların ve aldığımız ekstra hijyen önlemlerinin yanı sıra; N95 tipi maskelerin birebir yerini tutmasa da, en azından hapşırırken ya da öksürürken bizi ve çevremizdekileri koruyabilecek nitelikte, yıkanabilir, filtre yuvası da olan bir maske hazırlayacağız.

Kendi Yüz Maskemizi Yapmak için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

Bu maske için kullanılan tüm malzemeleri, evinizde olmama ihtimalini de düşünerek, üretebileceğiniz alternatif malzemelerle birlikte aşağıda bulabilirsiniz:

maske yapimi

  • Pamuklu kumaş parçaları: Keseceğimiz en büyük parça ortalama 20×25 cm ölçülerinde olacağı için evinizdeki küçük parça kumaşları kullanabilirsiniz. Evde kumaş yoksa, gözden çıkarabileceğiniz eski pamuklu giysilerinizden kesip kullanabilirsiniz. Ben bu maskede dış yüz için organik poplin (puantiyeli olan), cepli iç yüz için de duck keten kumaş (düz ekru renginde parçalar) kullandım.
  • Kağıt tela: Maskemizin iç yüzeyinde bulunan cebe yerleştirmek üzere 13×9 cm ölçülerinde bir filtreye ihtiyacımız var. Evde kağıt telanız yoksa bunun yerine gazlı bez ya da tülbent parçası kullanabilirsiniz.
  • Lastik: Kullanacağınız lastik yassı ya da yuvarlak olabilir. Buradaki maskede yuvarlak, siyah lastik kullanıyorum. Toplamda ortalama 30-35 cm kadar lastik yeterli olacaktır. Evde lastiğiniz yoksa, yine eski penye bir tişörtünüzden enlemesine (esnek taraftan) 3 cm genişliğinde şeritler kesip, bu şeritleri çekerek yuvarlak bir hale getirebilir, lastik yerine kullanabilirsiniz.
  • Makas, toplu iğneler, çengelli iğne, cetvel ve dikiş makinesi (evde makineniz yoksa elde de kolaylıkla dikebilirsiniz).
Başlıyoruz!

Maskeye, öncelikle elimizdeki kumaşları keserek başlıyoruz…

Aşağıdaki görsellerde de gördüğünüz gibi, filtreyle birlikte toplamda 4 parça kumaşımız olmalı:

  • Dış yüz için kullanacağımız poplin kumaştan, 24×19 cm ölçülerinde, 1 adet,
  • İç yüz için kullanacağımız duck kumaştan, 18×13 cm ölçülerinde, 2 adet,
  • Filtre için kağıt teladan, 13×9 cm ölçülerinde, 1 adet kesiyoruz.

yuz maskesi

Bu 4 parçayı kestikten sonra; 2 adet iç yüz kumaşın uzun kenarlarını (yalnızca tek kenar) 2 kez içeri kıvırıp iğneliyoruz. İlk kat 1 cm, ikinci kat da 1 cm olacak şekilde katlarsanız, toplamda 2 cm kıvırmış olursunuz. Ortalama 1,5-2 cm kıvırmanız yeterlidir. Bu bölüm, maskenin iç yüzündeki filtre cebinin ağız kısmı olacağı için, 2 cm’ den fazla katlarsanız cebin ağzı açık kalabilir.

Kumaşları, aşağıdaki gibi iğnelerle sabitledikten sonra, düzgünce dikerek iğneleri çıkarabilirsiniz. 

maske dikimi

Elde ya da dikiş makinesinde dikmiş olduğumuz bu iki parçayı ütüleyelim…

face mask

Şimdi sıra bu parçaları birleştirmeye geldi. Öncelikle poplinimizi (maskenin dış yüzü için kullandığınız kumaşı), dışı bize bakacak şekilde seriyoruz. Sonrasında diktiğimiz iç yüzlerden birini alıp, aşağıda gördüğünüz gibi, katlı kısmı bize bakacak ve alt kenarı, poplinle hizalanacak şekilde ortalayarak yerleştiriyoruz.

maske dikimi

Diğer iç yüzü de, yine katlı kısmı bize bakacak şekilde bu kez poplinin üst kenarına hizalayarak, aşağıdaki gibi dikmek üzere iğneliyoruz. Burada cebin kapanabilmesi için bu iki iç parçanın, 2-3 cm kadar üst üste geldiğinden emin olalım.

maske dikimi

Her iki parçayı da dikerek popline sabitledikten sonra iğneleri çıkarıp, iç yüzleri dışarıya doğru açıp, birleşim yerlerini ütülüyoruz.

face mask

Tek parça halindeki kumaşlarımızı ters çeviriyoruz ve cepleri üst üste getirip içe katlayarak tekrar ütülüyoruz. Bu aşamada maskemizin iç ve dış yüzeyinin geldiği nokta aşağıdaki gibi olmalı.

yüz maskesi

Şimdi kumaşımızı, dış yüzü bize bakacak şekilde yerleştirip katlamaya başlıyoruz. Katlama yerleri aşağıya bakacak şekilde, eşit 3 pili (kıvrım) oluşturacağız. Bunu yaparken, arkada kalan ceplerin de katlanmış olduğundan emin olalım.

corona mask
maske

Pilileri oluşturduktan sonra maskemizi kısa kenarlarından, aşağıdaki gibi katladığımız iç yüzün yaklaşık olarak 1 cm içerisinde kalacak şekilde dikiyoruz.

maske dikimi

Şimdi maskemizin kısa kenarlarını yani yanlarını kapatmaya sıra geldi. Burada dış yüzümüz, iç yüzü kapsayacak şekilde hesaplandığı için, maskeyi iç yüzü bize bakacak şekilde yerleştirip, dış yüzü kısa kenarlardan 2 kat içeri katlayarak, aşağıda gördüğünüz gibi kenarları da kapatıyoruz.

diy face mask

Son yan dikişleri yaparken, lastiğin geçeceği kadar bir boşluk bırakmaya dikkat edelim. Ben bu maskede lastiğin yuvarlak olduğu için 1 cm kadar bir boşluk bıraktım.

diy mask

Her iki taraftan da çengelli iğne yardımıyla lastiğinizi geçirdikten sonra, lastikleri düğümlemeden önce maskeyi yüzünüze yerleştirip, yüz ölçülerinize uygun uzunlukta kesip düğümleyebilirsiniz. Düğüm yerlerinin rahatsız etmemesi için lastiği çekiştirerek, maskenin yan dikişlerinin içerisinde bırakalım.

maske yapimi

Bundan sonra yapmamız gereken tek şey, maske yapımına başlarken kesmiş olduğumuz kağıt telayı, maskenin içerisine yerleştirmek…

Bu tela, daha önce de belirtmiş olduğum gibi tülbent ya da gazlı bez gibi dokuma/örgü bir kumaş parçası da olabilir. Filtre olarak kullanacağımız bu parçayı her kullanımda ya da maskenizi yıkayacağınız zaman yenilemenizde fayda var.

maske dikimi

Diktiğiniz maskeyi ortasından tutup, katlama yerlerini açarak yüzünüze takabilirsiniz.

n95

Evinizde bulunan malzemeleri değerlendirerek, aileniz, dostlarınız ya da çocuklarınız için de bu maskelerden, dilediğiniz renk ve kumaşlarda kolaylıkla dikebilirsiniz.

Maskesiz, özgürce sokaklarda dolaşabileceğimiz günlere yeniden hızlıca kavuşmak dileğiyle…

Sağlıklı kalın ve lütfen evinizde kalın…

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.