Blog

fiyonk_thumbnail

Atölyeden çıkan ilk tasarımlardan biri de kadife kuyruklu fiyonk papyonlardı. Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimiz için bu papyonlardan çok fazla çalıştık. Hatta sonra broş versiyonlarını da alternatif olarak mağazaya ekledik. 

Şimdi de bu fiyonk papyonların, yaz ya da bahar mevsimlerinde kullanabileceğimiz daha küçük boyutlarını, keten kumaşlarla ve broş iğnesiyle yeniden ele aldım. Aşağıdaki adımları izleyerek, siz de arkasına yapıştıracağınız aksesuarı broş iğnesi ya da toka aparatı olarak seçip, kendi kuyruklu fiyonklarınızı dikebilirsiniz.

Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

fiyonk yapimi

  • Fiyonk şablonu: Dikeceğimiz fiyonk broş, ortalama 15 cm eninde ve 20 cm uzunluğundadır. Aşağıdaki linkten indireceğiniz şablonu, A3 kağıda bastırarak, birebir bu ölçülerde bir fiyonk dikebilirsiniz. Ya da üzerindeki ölçülere bakarak kendi kalıplarınızı çıkarabilirsiniz. Çünkü toplamda 3 parça var ve hepsi de basitçe çizebileceğiniz dörtgenlerden oluşuyor. Şablonu buradan indirebilirsiniz.
  • Kumaş: Keten ya da duck keten kullanabilirsiniz.
  • Punch iğnesi, kasnak ve ipler: Bu broşun üzerinde küçük bir çiçek deseni var ve bu deseni punch iğnesiyle, kumaşı kasnağa gererek işleyeceğiz. İşleme olmadan, sade bir fiyonk da dikebilirsiniz.
  • Punch tutkalı: İşlemeyi arkasından sabitlemek için tutkallıyoruz.
  • Toplu iğnelerimiz, dikiş iğnesi ve ipi, makas ve kalem: Bunlar her projede bizimle zaten 🙂
  • Sıcak silikon tabancası: Broş iğnesini ya da toka aparatını, fiyonk arkasına yapıştırmak için silikon kullanıyoruz.
  • Broş iğnesi: 2,5 ya da 3 cm uzunluğunda bir broş iğnesi yeterli.
  • Karbon kağıdı: Deseni ve şablonu kumaşa kopyalamak için kullanabilirsiniz.
Başlıyoruz!

Öncelikle şablonumuzun A3 çıktısını alıyoruz ve 3 parçayı da kesim çizgilerinden kesiyoruz. Şablonun en alt sol köşesinde hangi çizgilerin ne için çizilmiş olduğu yazıyor. Çıktı alamayanlar, kenar ölçüleri üzerinden kendi kalıplarını rahatlıkla çıkarıp kesebilirler.

fiyonk sablonu

15 x 11 cm olan büyük dikdörtgen parçamız, fiyonk gövdesi yani ana parça. 4 x 8 cm ölçülerindeki küçük dikdörtgen, orta birleşim parçası ve son olarak 2 eşit kenardan oluşan dörtgen parçamız da kuyruklardan birinin kalıbıdır.

Öncelikle fiyonk gövdesini ve ön yüzdeki çiçek desenini, şablondan kumaşa karbon kağıdı yardımıyla kopyalayarak başlıyoruz. Gövdeyi kesmeden önce kumaşı kasnağa yerleştirip punch iğnesiyle işliyoruz. Bu parçadan toplamda 2 adet keseceğiz; bir tanesi işlemeyi yapacağımız ön parça, diğeri ise boş arka parça olacak.

punch nakisi

Punch işlemeyle ilgili tüm detaylar için, Punch needle nasıl yapılır? blog yazıma göz atabilirsiniz. Ben bu desende toplam 3 renk ip kullandım, siz de dilediğiniz renklerle işleme yapabilirsiniz.

İşlemeyi bitirdikten sonra kasnağı çıkarıp çiçek desenimizin arkasını, sökülmemesi için tutkalla sabitliyoruz ve 1-2 saat kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra arka parçayı da aynı ölçülerde keserek, gövdeyi birleştirmek üzere hazırlıyoruz.

keten fiyonk

Parçaları, dış yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste getirip iğneleyerek, şablonda da belirtilmiş dikiş çizgileri üzerinden dikiyoruz. Uzun alt kenarın ortasında 3-4 cm kadar dikişsiz bir boşluk bırakıyoruz. Bu boşluktan fiyonk gövdesini ters çevireceğiz ve sonra elde gizli dikiş yaparak bu boşluğu aşağıdaki gibi kapatacağız.

fiyonk

Boşluğu kapatmadan önce köşeleri iyice çevirmiş olmak için makas gibi sivri bir objeden yardım alabilirsiniz (bunu yaparken kumaşa zarar vermemeye dikkat edelim). Gövdeyi çevirip dikiş boşluğunu kapattıktan sonra, ara ütü yaparak tüm kenarları daha muntazam bir hale getirelim.

Bu parçanın kenar dikişleri bitti. Şimdi aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi dikmiş olduğumuz bu parçayı, ortadan eşit genişliklerde 3 pili katlayarak yine elde dikip sabitliyoruz. Böylece gövde tamamıyla bitmiş oluyor.

papyon

Sıra kuyruğa geldi. Şablondan kesmiş olduğumuz kuyruk kalıbını, ortasındaki kırmızı çizgiden ikiye katlıyoruz. Bu parçadan simetrik 2 adet keseceğiz. Katladığımız bu parçanın düz kenarı (katlı kenar) fiyongun içinde, açılı kenar ise dışında kalacak. Kumaşımızı ikiye katlayarak; katladığımız kenarı, bu açılı kenara denk getirecek şekilde aşağıdaki gibi yerleştirip kesiyoruz.

fiyonk

İçeride kalan kenarları dikeceğiz, dışarıda kalan kenarlar ise dikişsiz olacak. Şimdi 2 adet kestiğimiz kuyruk parçasını, dikiş yerlerinden dikiyoruz ve en üstteki kısa kenarlarını boş bırakıyoruz. Buradan kuyrukları çevireceğiz. Köşeleri iyice ittirip çevirdikten sonra, her iki parçayı da aşağıdaki gibi ütüleyelim.

dikis

Gövde ve kuyrukları birbirine bağlamak için son küçük dikdörtgen parçamızı da kesiyoruz. Kestiğimiz bu parçayı ortasından ikiye katlayıp, dikiş yerlerinden dikip çeviriyoruz. Çevirdikten sonra dikiş çizgisi arkada kalacak şekilde ütülüyoruz.

punch kiti

Tüm parçalarımızı diktik. Sıra geldi hepsini birleştirmeye…

Öncelikle kuyrukları, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi üst kısa ve açık kenarlarından dıştan içe 2 pili katlayarak zikzak dikişle dikiyoruz.

keten kumas

Ve yine zikzak dikişle bu iki parçayı makinede yan yana yerleştirip aşağıdaki gibi birbirine dikiyoruz.

zikzak

Şimdi tüm parçaları aşağıdaki gibi birleştiriyoruz. Burada orta parça; gövdeyi ve kuyrukları birleştiren parça oluyor. Bu küçük orta parçayı, aşağıdaki gibi kuyrukların ortasından geçirerek, gövdenin arka kısmında uçlarını birleştiriyoruz. Burada da el dikişi yapıyoruz.

fiyonk
papyon

Fiyonk dikimini ve birleştirmeyi bitirdikten sonra yapmamız gereken tek şey, broş iğnemizi (ya da toka aparatımızı) fiyongumuzun arkasına silikon yardımıyla yapıştırmak.

silikon tabancasi

Fiyonk broşumuz hazır! 🙂

bros

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.