Blog

thumbnail_duskapani

Çoğumuzun evinde mutlaka annesinden, anneannesinden, babaannesinden kalan, kullanılmayan ve yıllardır öylece olduğu yerde duran, sararıp solan, çoğunlukla da yatak altı bazalarda unutulan dantel ya da dantel yığınları vardır. Atmaya, satmaya kıyamadığımız ya da yeni nesil evlerde kullanacak yer bulamadığımız bu dantellerin; manevi değerlerini evimizin, ofisimizin ya da atölyemizin duvarlarında yaşatmaya, onlardan rengarenk, bohem düş kapanları yapmaya ne dersiniz?

‘Dreamcatcher’ yani ‘düş kapanı’, kızılderili kültüründen geliyor. Kızılderililerin, ‘hayatın çemberi’ olarak da adlandırdıkları ve çoğunlukla bebeklerin baş ucu duvarlarına astıkları düş kapanları, inanışlarına göre gördükleri kabusların gerçekleşmesine engel oluyor ve kötü, negatif enerjileri uzak tutuyor.

Düş kapanı yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var?

Malzemelerin çoğunu elimizdeki dantelin rengine ve boyutuna göre seçiyoruz. Benim elimdeki dantel; yuvarlak, ekru renklerde ve ortalama 20 cm çapında olduğu için aşağıdaki malzemeleri kullandım:

 • 8 mm, tek burgulu pembe pamuk ip (Bu model için ortalama 200 gr. kullanıldı)
 • 5 numara vidalı kasnak (5 numara = ortalama 20 cm çapında)
 • Dantel renginde paraşüt ipi
 • Pembe ve siyah, desenli gerçek kuş tüyleri
 • Kumaş tutkalı
 • Detaylar için sivri uçlu bir makas
 • Büyük makas
 • İsteğe bağlı olarak ahşap boncuk (makrome ipinden geçmesi için geniş delikli olmalı)
 • Ve tabii ki dantelimiz 🙂

Malzemeleri nereden temin edebiliriz?

Vidalı kasnakları, kumaş tutkalını, makasları, paraşüt ipini ve boncukları; tuhafiyelerden temin edebilirsiniz. Kasnakları, dantelinizin ölçüsüne göre uygun numaralarda funbou.com adresinde de bulabilirsiniz. Makrome iplerinin adresi ise daha önceki blog yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ritzz.net.

Kuş tüylerini yine aliexpress, n11, hobidunya, gittigidiyor gibi online alışveriş sitelerinden dilediğiniz renk ve desenlerde temin edebilirsiniz. Kuş tüyleri benim, ipeqsy.com mağazasındaki ürün tasarımlarında, saç aksesuarlarında sıklıkla kullandığım objeler olduğu için genellikle Eminönü’nden fazla çeşit ve miktarlarda, toplu olarak satın alıyorum.

Önce danteli kasnağa geriyoruz…

Kasnağınızı, dantelinizin çapından daha küçük alırsanız, ip kullanmadan da doğrudan germe işlemini yapabilirsiniz. Ben kasnakla dantel çapını neredeyse birebir tercih ettiğim için, dantele zarar vermeden ya da kesmeden, paraşüt ipi yardımıyla danteli kasnağa bağlıyorum. Bağlama ve germe işlemi için iç kasnağı yani vidasız olan kasnağı kullanıyoruz.

Yine dantelin modeline ve formuna bağlı olarak, öncelikle en dış hatlardan paraşüt ipiyle dantelimizi kasnağa bağlıyoruz. Bunu yaparken, en çıkıntılı dış hatları karşılıklı olarak sırasıyla bağlarsanız, dantel daha düzgün ve simetrik yerleşecektir. Aşağıdaki soldan 1. ve 2. fotoğraflarda ‘dış hat’ detayını görebilirsiniz. En sağdaki fotoğrafta da karşılıklı sırasıyla bağlanması gereken çıkıntılar için, aynı renkte işaretlenmiş okları referans alabilirsiniz. Benim dantelimin boşlukları yeterince büyük olduğu için iğne kullanmama gerek kalmadı. Sizin dantelinizde boşluklar çok küçükse, ipi iğne yardımıyla geçirmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır. Uç kenar iplerini bu çapta bir dantel germe işlemi için ortalama 1 metre uzunluğunda tutarsanız ekleme yapmanıza gerek kalmaz. Ekleme yapmak için atılan ara düğümler, sonradan kasnağı kapatırken problem olabilir.

Köşeleri en uç noktalardan kasnağa bağladıktan sonra, ara boşlukları da ipi kasnağa dolayarak ve dantelin kenar boşluklarından geçirerek aşağıdaki gibi tamamlıyoruz.

İpi önce dantel boşluklarından mümkün olduğunca simetrik aralıklarla geçirmeye çalışın, bir sonraki köşe çıkıntı ipine ulaşınca da doladığınız ipi sıkılaştırıp, ulaştığınız iple birbirine bağlayıp sabitleyin. İpi sıkılaştırırken dikkat etmeniz gereken detay, dantelin hep kasnağın üzerinde kalmasıdır. Arada ya da arkada kalmamalıdır.

Dantelimizin tüm kenarlarını kasnağa bağladıktan sonra, kasnağımızı ters çevirip, vidalı dış kasnak ile birleştirip sıkıştırıyoruz. Daha sonra açılmaması ve iyice sıkışması için vidayı mutlaka pense ile sıkıştıralım…

Ve düş kapanımızın temeli yani kasnak kısmı hazır! 🙂

Şimdi sıra makrome iplerimizle, düş kapanımızın sarkaçlarını yapmaya geldi. Burada kullanacağınız pamuk ip rengi, kalınlığı ve miktarı, tamamıyla sizin dantelinize uygun olarak, kendi beğeninize göre seçeceğiniz detaylardır. Ben düş kapanının yüksekliğini ortalama 50-55 cm uzunluğunda yapmak istediğim için toplamda 200 gr. kadar bir ip kullandım. Makrome düğümlerini daha detaylı ve iri görmek istediğim için de kalın (8 mm) bir ip seçtim. Bu düş kapanının daha çok çocuk / genç odası duvar süslemesi olarak kullanılacağını düşünerek, pembenin müthiş enerjisini kullanmayı tercih ettim. 🙂

Öncelikle 1 metre uzunluğunda keseceğimiz 15 adet pamuk ipi yapıştırmak üzere kasnağımızın arkasını çeviriyoruz. İlk ipimizi ortadan ikiye katlayıp, katladığımız orta yerinden kasnağın vidasıyla aynı hizada olacak şekilde kumaş tutkalıyla yapıştırıyoruz.

1 metre uzunluğunda kesmiş olduğumuz 15 adet ipi, ortadan ikiye katlayarak kasnağa yapıştırdığımızda, makrome modelimizi uygulamak için 30 adet sarkan ipimiz oluyor.

İplerin sağlam bir şekilde yapışması için hem altlarına, hem de üstlerine tutkal sürmeyi unutmayalım. Tümünü yapıştırdıktan sonra, makrome için düş kapanımızı asmadan önce, ters bir şekilde yatay bir zeminde yarım saat kuruması için bekletiyoruz.

İpleri kuruyan düş kapanımızın düz tarafını çevirip, vidasından ayaklı bir askıya, duvar askısına ya da büyük mandallarla tutturup kolaylıkla düğüm atabileceğimiz herhangi bir yere asıyoruz. Ben atölyemde, Ikea’dan aldığım bu duvar askısını kullanıyorum. Gri dev mandalları da Koçtaş ya da Bauhaus gibi yapı marketlerden temin edebilirsiniz.

Toplamda sarkan 30 adet ipimizden; 6 adet sağdan, 6 adet de soldan ayırarak, ortada 18 adet ip kalacak şekilde düş kapanımızı sabitliyoruz. Ortadaki 18 adet ipimizi sağdan ve soldan ikiye ayırarak (9 sağdan, 9 soldan) çapraz düğümleme yapmaya başlıyoruz. Aşağıdaki fotoğraflardan sırasıyla gördüğünüz gibi, öncelikle sol taraftan başlıyoruz. Ortada kalan 18 adet ipin en solundakini sağa doğru kaldırıp, hemen sağındaki ilk ipi üzerinden geçirerek, 2. fotoğrafta olduğu gibi düğümleyerek yukarıda kilitliyoruz. Bu işlemi en soldaki ipi kullanmaya devam ederek, sırasıyla sağda bulunan tüm ipleri (ortasına gelene kadar, yani 9 adet ipi düğümleyene kadar) üzerinden düğümleyerek tamamlıyoruz. Düğümleri düz değil, aşağıya doğru sabitlersek, ‘V’ şeklinde bir form elde etmiş oluyoruz. Sol tarafı bitirdikten sonra ve sağda 9 adet ip kaldıktan sonra, sağ taraf için de aynı düğümlemeyi yapıyoruz. En sağdaki ipi alıp, solundaki ipi üzerinden geçiriyoruz ve kalan diğer 7 ip için de, ortaya gelene kadar aynı işlemi gerçekleştiriyoruz.

Sağdan ve soldan düğümlemeyi tamamladıktan sonra ortada kalan ve sağdan ve soldan yürütmüş olduğumuz ipleri ortada düğümleyerek birleştiriyoruz (Fotoğraf 8).

Şimdi bu yaptığımız işlemi, 3 kez daha tekrarlayacağız. Düğümlemeye başlarken sağ ve sol taraftan ayırmış olduğumuz 6’şar adet ipten, öncelikle sol taraftan 1 adet aşağıya indirerek, aynı şekilde düğümlemeye başlıyoruz (Fotoğraf 9).

Sol taraftaki düğümlemeyi ortaya gelip bitirdikten sonra, sağ taraftan 1 ip aşağıya indirerek aynı işlemi bu kez sağ taraf için tekrarlıyoruz. Ve ortaya geldiğimizde, yukarıdaki ‘V’ ortasında yaptığımız gibi kalan 2 ipi ortada düğümlüyoruz (Fotoğraf 15).

Şimdi son olarak aynı işlemi sağdan ve soldan aşağıya 1’er ip daha indirerek yapıyoruz ve orta düğümümüzü atıyoruz (Fotoğraf 18).

Bu geldiğimiz noktada düş kapanımızın en sağında ve en solunda 4’er adet boş ip kalmış olması gerekiyor (Fotoğraf 20’de göründüğü gibi). Ortada düğümlemiş olduğumuz 2 adet ipi, ortadan ikiye katlandığında aynı uzunlukta sarkacak şekilde ekstra bir ip alıp, arkasından düğümleyerek yatay olarak bağlıyoruz ve ilave ip ile birlikte ortada 4 adet sarkan ipimiz oluyor. Bu düğümü arkadan tutkalla sabitlerseniz daha sağlam olacaktır.

Şimdi sağda ve solda kalan 4’er adet iple, yarım kare düğümleme yapacağız ve böylelikle düş kapanımızın iki yanındaki sarmal püsküllü sarkıntıları da tamamlamış olacağız.

Tüm kare düğümlemeri fotoğraftaki gibi tamamladıktan sonra, kalan en kısa ip ile ya da alacağınız ekstradan başka bir ip ile, ortada yaptığımız gibi düğümleme yaparak, bu düğümü arkada tutkalla sabitliyoruz ve düğümlerin altında kalan saçakları 8 cm uzunlukta kalacak şekilde kesip tarıyoruz. Böylece sarmal düğümlerimizin ucundaki püsküllerimiz de tamamlanmış oluyor.

Şimdi sıra kuş tüylerini takmaya ve son püskülleri tamamlamaya geldi. Kuş tüylerini tutkal yardımıyla istediğiniz iplerin ucuna yapıştırıp, daha bohem bir görüntü elde etmek için jüt ip yardımıyla bağlantı yerlerini sarabilirsiniz. Boncuk kullanmak isterseniz, kullanacağınız boncukların, ipin gireceği kadar büyük olmasına mutlaka dikkat edin. Boncuğu ipe geçirdikten sonra alt ucundan tüyü tutkallayıp, boncuğun deliğine sokarsanız; düş kapanınızın uçları boncuklarla da süslenmiş olur. Ben bu modelde jüt ip kullanmayı tercih ettim.

Tüm açıkta kalan uçları kuş tüyleri ve boncuklarla kapatabileceğiniz gibi, dilerseniz kalan uçları birleştirip, jüt iple ya da pamuk iple bağlayarak kesebilir ve püskül haline de getirebilirsiniz.

Düş kapanınızı duvara asmak için, kasnakta bulunan vida boşluğunu kullanın…

Tasarlayacağınız düş kapanlarıyla negatif enerjilerden arınıp; sağlık, koşulsuz sevgi, bolluk ve bereket enerjisi yüklenmeniz dileğiyle…

Tüm düş kapanı modellerimize mağazamızdaki ‘Dekorasyon’ kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Dilediğinizce tasarlayıp üretebileceğiniz bir gün olsun… 🙂

Paylaş

Yorumlar (2)

  • feride

  • Aralık 9, 2019 saat 13:20 pm

  merhaba, elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. alttaki saçakları pembe gibi ara renkler yerine, yine dantelin renk tonlarından oluşturup vurgu rengini sadece boncuk ya da tüyde kullanırsanız daha doğal ve bohem bir görüntü elde edebilirsiniz. bu krem rengi el emeği anne danteline ara aksesuar olarak, turuncu-turkuaz / kahve-sarı / zümrüt yeşili-su yeşili ikilemeleri şahane olacaktır. sevgiler…

   • Ipeqsy Design Studio

   • Aralık 14, 2019 saat 22:28 pm

   Önerileriniz için çok teşekkür ederiz, sevgilerimizle…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.