Blog

frame_thumbnail

Geçtiğimiz günlerde evdeki boş çerçevelerden birini, ufak işlemeler ve ponponla süslediğim keten kadife kumaşla, dekoratif bir objeye dönüştürüp Instagram‘da paylaşmıştım (fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz). Yoğun istek üzerine bu kumaş süslemeli çerçevenin yapım aşamalarını detaylı olarak buradan da sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Çerçeveleri, yalnızca içlerine fotoğraf yerleştirip duvara asarak değil, bazen camlarını çıkarıp 3 boyutlu, dokunulabilir dekoratif objelere dönüştürerek kullanmayı da seviyorum. Biraz keten kadife, biraz punch işleme, küçük bir ponpon makinesi ve neredeyse her evde bulunan birkaç basit malzeme ile tüm yapım aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz…

Boş Çerçevelerimizi, Ponponlu Kumaş Tablolara Dönüştürmek için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

cerceve

 • Çerçeve: Öncelikle boş bir çerçeveye ihtiyacımız var. Ben burada hepinizin yakından tanıdığı bir IKEA çerçevesi kullanıyorum. Çerçeve ölçülerim 17,5 x 22,5 cm. Çerçevenin iç ölçüleri ise (fotoğraf alanı) 12x17cm.
 • Kumaş: İlk yaptığım sarı ve turunculu modelde desenli keten kadife kullanmıştım. Burada düz lacivert keten kadife kullanıyorum. Siz evinizde bulunan dilediğiniz kumaş parçasını kullanabilirsiniz. Kumaşınızın, çerçeve ölçüleri için uygun olması ve ponponu taşıyabilmesi için biraz doygun ve kalın olması yeterli. 
 • Çiçek Şablonu: Bu ölçülerde bir çerçeve için A5 çiçek şablonunu kullandım. Daha büyük çerçeveler için A4 boyutundaki şablonu da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 3. linkte de kullanabileceğiniz renk paleti alternatiflerini bulabilirsiniz. Bu paletler, kumaş ve ip renklerinizi seçme aşamasında size yol gösterebilir.
 1. A5 ÇİÇEK ŞABLONU (Küçük)
 2. A4 ÇİÇEK ŞABLONU (Büyük)
 3. RENK PALETLERİ
 • Karbon Kağıdı: Kumaşınız koyu renklerdeyse beyaz ya da sarı; açık renklerdeyse siyah ya da lacivert karbon kağıdı kullanabilirsiniz.
 • İpler: Kumaşınıza uygun olarak seçeceğiniz 2 farklı renkte yüne ihtiyacınız olacak. Birini çiçeğin dal ve yapraklarını işlemek için, diğerini ise ponpon yapmak için kullanacağız. Renk seçimlerinde kararsız kalırsanız, yukarıdaki renk paletlerinden (3) yardım alabilirsiniz.
 • Kasnak: Kumaşı etamin ve punch iğneleriyle işleyebilmek için kasnağa yerleştirmemiz gerekiyor.
 • Tutkal: Ponponu kumaşa yapıştırmak için kumaş tutkalı ya da japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
 • Ponpon Makinesi: Küçük boy ponpon aletini buradan temin edebilirsiniz.
 • Kurşun kalem ve makas.
Başlıyoruz!

Öncelikle kumaşımızın, çerçevemizin iç ölçülerinden 2’şer cm daha geniş boyutlarda olması için yeterli olduğundan emin olalım. 12×17 cm çerçeve içi ölçüleri için, kumaşımızı sabunla 14×19 cm ölçülerinde bir dikdörtgen oluşturacak şekilde çizelim.

cerceve

Desenimizi, bu çizdiğimiz dikdörtgeni ortalayacak şekilde kumaşın üzerine koyalım ve kumaşla desen kağıdının arasına karbon kağıdını yerleştirip, deseni kumaşa kopyalayalım.

desen

Deseni kumaşa kopyaladıktan sonra, işlemek için yeterince gergin olacak şekilde kasnağa yerleştirelim. İlk işlemeyi etamin iğnesiyle yapacağız. Çiçeğin sapını işlemek için pembe ipimizi, etamin iğnemize geçirip, aşağıdan yukarıya doğru işleyelim. İşlemeye, iğneyi kumaşın ters tarafından batırarak başlayalım, başlangıç düğümü arkada kalsın. Çiçeğin ana sapı bittikten sonra dallarını da aynı şekilde iğneyle işleyelim.

nakis

Burada işlemenin düzgün durması için dikkat etmemiz gereken şey, dikiş uzunluklarının eşit olması ve dikişler arasındaki mesafenin mümkün olduğunca az olması. Her dikişi yaklaşık 4-5mm uzunluğunda yapabilirsiniz. Bu şekilde işlemek zor gelirse, dilerseniz burayı başlangıç ve bitiş noktalarından tek, uzun bir dikiş çizgisi olarak da işleyebilirsiniz. Önemli olan pembeyle düzgünce bir çizgi çekmiş olmak aslında…

Etamin iğnesiyle işimiz bitti. Sıra geldi punch iğnesine. Daha önce hiç punch işleme yapmadıysanız, punch iğnesi kullanımıyla ilgili detayları anlattığım blog yazıma göz atabilirsiniz. İpinizi punch iğnesine nasıl geçireceğiniz, hangi kalınlıkta iğne kullanacağınız, iğneyle kumaşa nasıl işleme yapabileceğiniz ve işleme türlerine dair tüm detayları burada bulabilirsiniz.

Punch iğnemize pembe ipimizi geçirip, yaprakları ters (kabarık) punch stilinde dolduracağız. Bunun için öncelikle karbon kağıdı yardımıyla kumaşın ön tarafına çizdiğimiz yaprakları, arka tarafına geçiriyoruz. Çünkü kumaşı tersinden işleyeceğiz ve ters yüzde de yaprak formlarını görmemiz gerekiyor.

punch

Önce yaprakların dış hatlarını işleyip, içeriye doğru boşluğu doldurana kadar işliyoruz. Kumaşın ön tarafından baktığımızda yapraklar aşağıda olduğu gibi kabarık görünüyor. Tüm yaprakları işleyip arka düğümlemeleri yaptıktan sonra, artık kasnağı çıkarabiliriz.

punch

Şimdi küçük boy ponpon makinemizle çiçeğimizin ortasındaki ponponu yapacağız. Atölyede 3 boyutlu yazıcı ile ürettiğimiz bu küçük ponpon makinesini buradan temin edebilirsiniz. Mağazadaki ‘Kendin Yap‘ kategorisinde daha büyük boy ve 2’li set halinde ponpon makineleri de mevcut. Bu küçük aletlerle ponpon yapımı oldukça pratik ve hızlı. Nasıl yapıldığını da buradan izleyebilirsiniz.

ponpon
ponpon aleti

Ponponumuzu yaptıktan sonra, desendeki boyutlara getirene kadar makasla kırparak küçültüyoruz. Ne kadar küçültürseniz o kadar kadife görünümlü olacaktır. Tercihe göre daha büyük de bırakabilirsiniz…

punch isleme

Ponponu küçültüp istediğimiz boyuta getirdikten sonra, kumaş tutkalıyla desendeki yerine yapıştırıyoruz. Böylece tüm desenimiz işlenmiş oluyor.

Şimdi kumaşı, başlangıçta 14×19 cm ölçülerinde çizdiğimiz yerlerden kesip, düzgün bir dikdörtgen elde ediyoruz. Kadife kumaşların kenarları çok fazla ip ve topak bırakır. Buna engel olmak için kumaşınızın kenarlarına zikzak dikişlerle sürfile yapabilirsiniz.

punch nakisi

Çerçevenin sırtını çıkarıp, kestiğimiz kumaşımızı üzerine yerleştirerek çerçeveyi kapatıyoruz.

ikea frame

Ve çerçevemiz hazır! 🙂

ponpon

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.