Blog

oyuncak-thumbnail

‘Hem kendimize, hem doğaya hem de evin bütçesine katkıdan çok zararı olan, tek kullanımlık ya da plastik oyuncaklar yerine; çevreye dost, sağlıklı, organik ve sürdürülebilir oyuncaklar tasarlasak nasıl olur?’ diyerek yola çıkınca, ortaya böyle ham bez oyuncaklar çıktı.

Tamamen organik ve pamuklu kumaşlarla üretilen bu sevimli bez oyuncaklardan siz de bir tane dikmek istiyorsanız, öncelikle şablon tasarımını aşağıdaki linkten indirip, A3 boyutunda bir çıktısını almanız gerekiyor:

OYUNCAK ŞABLONU (A3)

Bez Oyuncak için Hangi Malzemelere İhtiyacımız Var?

oyuncak

  • Şablon: Yukarıdaki mavi linkten şablonu bilgisayarınıza indirip, doğru boyutlarda bir oyuncak elde edebilmek için A3 boyutunda bir çıktısını almanız gerekiyor (Dikeceğimiz bebek ortalama 17 cm eninde ve 27 cm boyundadır).
  • Kumaşlar: 2 çeşit kumaşa ihtiyacımız var. Ben, oyuncağımızın üst kısmı yani başı, kolları ve kulakları için ham bez kullandım. Alt kısmı, yani pantolonu için de esnek olmayan ve çok da kalın olmayan herhangi bir kumaş kullanabilirsiniz. Ben pamuklu keten kullandım.
  • İğne, ip ve kasnak: Yüzünü iğneyle işleyebilmek için; iğne, siyah etamin ipi ve işleme yaparken kumaşı gerebilmek için kasnak kullanacağız.
  • Makas, kurşun kalem ve toplu iğneler zaten olmazsa olmazlarımız.
  • Şablonu kumaşlara kopyalayabilmek için karbon kağıdı
  • Oyuncağımızın içini doldurabilmek için elyaf pamuk
  • Papyon için, 20 cm uzunluğunda ham keçe, deri ip ve kumaş tutkalı
Başlıyoruz!

Öncelikle A3 şablonumuzdaki 4 farklı parçayı, kesikli çizgilerin olduğu yerlerinden kesip çıkaralım. Parçaların üzerinde yazan rakamlar, hangi parçadan toplam kaç adet kumaş parçası kesmemiz gerektiğini ifade ediyor. Önce oyuncağımızın baş kısmıyla ve yüzüyle başlıyoruz.

cocuk aktivite

Yüzün olduğu parçayı; 2 kat yaptığımız kumaşımızın üzerine koyup, araya karbon kağıdı yerleştirerek, iç çizgi üzerinden kumaşa geçiriyoruz. Kaymaması için kağıdı kumaşa bantlayabilirsiniz. Dış hatlar bittikten sonra gözleri ve burnu da aşağıdaki gibi çizerek kumaşa geçirelim.

oyuncak

Kumaşı kesmeden önce, yüzü çizdiğimiz tek katını kasnağa yerleştirip, etamin ipi ve iğneyle oyuncağımızın gözlerini, burnunu ve ağzını işliyoruz. İşleme bittikten sonra sökülmemesi için arkadan düğümlemeyi unutmayalım. Yüzü işlemeyi bitirdikten sonra kasnağı çıkaralım ve 2 kat yaptığımız kumaşımızı birbirine iğneleyip, en dış hattından keselim. İğneleme öncesi ara ütü yaparsanız, ön ve arka kumaş birbirine tutunacaktır.

embroidery
nakis

Bu aşamada baş bölümünün; yüzü işlenmiş olan ön kısmını ve boş olan arka kısmını elde etmiş oluyoruz.

Şimdi pantolon için kullanacağımız kumaşı da 2 kat yapıp, yine karbon kağıdı ve kalıp yardımıyla şablonu kumaşa kopyalıyoruz. Kopyalama bittikten sonra kumaşları birbirine iğneleyip, en dış hattından kesiyoruz. Burada da ön ve arka parça olmak üzere, 2 adet eş pantolon parçası elde etmiş olacağız.

pantolon

Gövdeyi bitirdik, sıra kollara ve kulaklara geldi. Oyuncağımızın başı için kullandığımız kumaşın aynısından kolları ve kulakları keseceğiz. Bunun için kumaşı yine ikiye katlayarak, karbon kağıdı ile önce 2 adet kol, sonra da 2 adet kulak çizip yine dış hatlardan kumaşlarımızı kesiyoruz. Toplamda 2 katlı kumaşlardan 2 adet (yani toplam 4 parça) kol ve 2 adet (toplamda 4) kulak elde etmiş oluyoruz.

bez oyuncak
fabric toy

Kesme işlemlerini tamamladıktan sonra, parçaları birleştirmeye sıra geldi. Öncelikle küçük parçalardan başlıyoruz. Çünkü bu parçaları diktikten sonra ters çevireceğiz. Kolları, çizdiğimiz çizgiler üzerinden dikip ters çeviriyoruz ve ütülüyoruz. Sonra da aynı işlemi aşağıda gördüğünüz gibi, kulaklar için uyguluyoruz.

bez bebek

Küçük parçaları bitirdikten sonra, oyuncağımızın üst (baş) ve alt (pantolon) parçalarını birleştireceğiz. Öncelikle yüzü işlediğimiz parçayı ve pantolon parçalarından birini ters çevirip, çizmiş olduğumuz düz çizgilerden iğneleyerek, aşağıda gördüğünüz gibi birleştirip dikiyoruz. Sonrasında diğer pantolon parçasını ve başın arka kısmını alıp aynı işlemi uyguluyoruz. Böylece alt ve üst parçalarımız birleşmiş oldu.

bez bebek
bez oyuncak

Şimdi birleştirmiş olduğumuz arka ve ön gövde parçasını ters yüzleri dışarıya bakacak şekilde üst üste yerleştiriyoruz. Daha önce dikip çevirdiğimiz kolları, pantolonun başlangıç çizgisine denk gelecek şekilde içeriye dönük şekilde iğneleyip, ön ve arka parçayı birleştirmek üzere kollarla birlikte dikiyoruz. Pantolon kısmı bittikten sonra başı birleştireceğiz ama öncesinde kulakları da, kollarda yaptığımız gibi içeriye dönük olarak yerleştirmemiz gerekiyor. Burada simetrik yerleşim için cetvel kullanmanızda fayda var. Başın tepe kısmında 7 cm’lik bir boşluk kalacak şekilde her iki kulağı da içe dönük olarak yerleştirip, başı da yan çizgiler üzerinden kulaklarla birlikte dikiyoruz.

oyuncak
montessori toy

Tepede açık bırakmış olduğumuz boşluktan, tüm bebeği ters çeviriyoruz. Önce kulakları çekip dışarı çıkarırsanız işiniz kolaylaşır. Ayakların iyice çevrildiğinden emin olmak için kalem ya da sivri bir obje kullanabilirsiniz. Çevirme işlemi bittikten sonra, başın açık yerinden elyaf pamukla tüm bebeğimizin içini dolduruyoruz. Tamamen dolduğundan emin olduktan sonra iç dikiş ile elde başın açık yerini de kapatıyoruz.

oyuncak bebek
elyaf

Şimdi oyuncağımızın papyonunu dikeceğiz. Papyon için 20 cm uzunluğunda, kumaşlarınıza uygun olacağını düşündüğünüz renkte ham keçeyi, iki ucundan dikerek birleştiriyoruz ve çember formuna getiriyoruz. Birleşim yerini arkada bırakarak, ortadan deri iple birkaç kez sararak, papyon formu elde ediyoruz. Deri ipi yapıştırarak ya da bağlayarak keçeye sarabilirsiniz.

oyuncak

Papyonu ortasından (deri ipi sardığımız yerden), pantolonun üzerine kumaş tutkalıyla yapıştırıyoruz ve böylece bez oyuncağımız tüm detaylarıyla tamamlanmış oluyor.

el yapimi oyuncak

Atölyeden çıkan tüm doğa dostu bez oyuncakları incelemek için buraya göz atabilirsiniz. 

Şimdiden iyi eğlenceler! 🙂

Paylaş

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.